Lazer Epilasyon

  Lazer, ışığın uyarılması ile elde edilen yoğunlaştırılmış ışık demetidir.Lazer epilasyon uygulamasında amaç, lazer ışınını doğru dozda kıl köküne ulaştırarak, tekrar kıl üretemeyecek şekilde hasar verdirip, kıl hücresinin yeni kıl üretmesini engellemektir. IPL (Intense Pulsed Light) sistemleri 515 - 1.200 nm. dalga boylarında, polikromatik ışığı yayan, oldukça yüksek yoğunluklu kaynaklardır. Hedef dokuların değişik absorbsiyon düzeylerinden dolayı uygun dalga boyları seçilebilir. Dalga boyu sadece absorbsiyon davranışını tayin etmekle kalmaz, aynı zamanda ışık penatrasyonunun derinliğini de belirler, penatrasyon dalga boyu ile birlikte artar. Değişik filtrelerden yararlanılarak, optimal dalga boyu spektrumu, kıl folikülleri, pigmentli yapılar, farklı derinlik ve genişlikteki damarlar gibi hedef yapıyı etkileyecek şekilde filtre edilebilir. Yan etkileri azaltmak için dalga boyu deri tipine göre ayarlanabilir.Epilasyon amacıyla IPL uygulaması diğer yöntemler arasında zamanla daha popüler olmaktadır. Deneyimli kişilerce kullanıldığında lazer tedavi yöntemlerine karşı çok önemli bir alternatiftir. Çünkü bu yöntemin noninvaziv olması, değişik deri ve kıl tipine yönelik çok yönlülüğü, güvenilirliği ve kullanım kolaylığı gibi avantajları vardır.

Fotoepilasyon yöntemi olarak IPL, uzun süreli ya da kalıcı tüy giderilmesi için uygulanmaktadır. Mekanizması selektif fototermolizise dayanır, yani foliküler melanin ana hedef durumundadır. Kıl şaftında yer alan melanin, termal enerjiye dönüştürülen ışık enerjisini absorbe eder ve böylece kıl folikül yapısında hasara neden olur.
 
Kişinin kılının kalınlık, sıklık ve rengine, cildin renk ve yapısına, bölgeye göre verilecek ışığın şiddetini ve süresini ayarlama olanağı vardır. IPL sisteminde kullanılan başlıkları ve atış alanı daha geniş olduğu için seans süresi belirgin olarak kısalmaktadır. Bu sayede uygulamanın maliyeti de düşmektedir.
 
IPL flash lambasından yoğunlaştırılmış görünürbir ışık üretilir. IPL cerrahi olmayan bir yöntemidir. örümcek benler (spider anjiom), doğumsal damar lekeleri,
bacaklardaki varisler, hafif sivilceler, çiller ve güneş lekeleri, yüz çizgi ve kırışıklıklara bu yöntemle çözüm bulunabilir. IPL cilt gençleştirme de kullanılır, bu işlem fotorejuvenasyon olarak bilinir ve birkaç seans gerekir. Epilasyon yönteminde eğer kıllar koyu renkli ise etkili bir yöntemdir.
IPL sistemilaserin etki mekanizması ile etkisini gösterir. Derideki hedef doku tarafından ışık enerjisi emilir. Emilen ışık dokuda ısı enerjisine dönüşür ve hedef doku böylece tahrip olur. IPL sistemleri laser sistemlerinden farklı olarak tek bir dalga boyunda ışık yaymak yerine, değişik bir çok dalga boyunda (farklı renkte) ışık üretirler. Bir çok IPL sisteminin ışığın belli dalga boylarını filtre eden filtreleri vardır ki; böylece hedef dokuya gerekli olan dalga boyu ayarlanabilir. Bu da enerji seviyelerini çok yükseltmeden hedef dokuda enerjinin yoğunlaşmasını sağlar.
 
IPL nonablatif resurfacing (deriyi soymadan yenileme) yöntemidir ve derinin üst tabakası olan epidermisi etkilemeden derinin orta tabakası olan dermisi hedefler. Sonuçlarlaser ile soyma işlemi kadar belirgin değildir, çünkülaserle yapılan işlemlerde deri orta tabakaya kadar soyulur. IPL yönteminin avantajı zaman kaybına neden olmamasıdır ki; işlem sonrasında hastalar hemen günlük aktivitelerine dönebilirler.

Bize Sorun

 

Anket

Web sitemizi nasıl buldunuz ?


Web sitemizi nasıl buldunuz ?

310 Kez Oy kullanılmıştır.
Çok güzel % 54 168 Oy
İyi % 16 51 Oy
Kötü % 10 31 Oy
Çok kötü % 19 60 Oy