AnaSayfa >> Saç Ekimi >> Saç Muayenesi ve Analizi ...
Saç Muayenesi ve Analizi ...

Saçlar uzun, keratin içerikli yapılardır. Keratin kopmaya ve aşınmaya dayanıklı bir proteindir. İnsan vücudundaki diğer proteinler gibi keratin de amino asit olarak adlandırılan küçük moleküllerin birleşmesinden oluşmuş büyük bir moleküldür.

 

Amino asitler tespih taneleri gibi artarda dizilerek büyük proteinleri oluştururlar.Tek bir saç telinin çapı, kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte, 0,05 ile 0,09 milimetre arasındadır.

 

 
 
Epidermis derinin en dış tabakasıdır. Her saç teli epidermisteki bir çentikten çıkar. Saçımız, Saç kökü ve saç gövdesi olmak üzere iki bölümden oluşur;
 
 
 
Saç Kökü: Saç teli, saç kökünden çıkar. Bu, kafa derisinin yağ tabakasına gömülmüş küçük bir girintisidir. Kökün deri içinde kalan kısmının en uç bölümüne saç soğanı denir. Saç soğanı, canlı ve sürekli bölünen hücrelerden oluşur. Bu hücreler silindirik yapıdaki uzun, ince saç liflerini üretir.
 
 
Soğanda ayrıca, saça rengini veren pigmentleri üreten hücreler de bulunur. Bu pigmente melanin, onu üreten hücrelere de melanosit denir Erkeklik hormonlarının (androjenler) reseptörlerinin de bu bölümdeki hücrelerin üzerinde olduğu bilinmektedir Saç kökünün çevresinde ve bitişiğinde bir takım salgı bezleri de bulunur. Bunların en önemlileri saçları kayganlaştıran yağı (sebum) salgılayan yağ (sebase) bezleridir.
 
 
 
Saç Gövdesi: Saçın derinin dışında kalan kısmına denilmektedir. Saç gövdesi keratine dönüşmüş ölü hücreler, bunları bir arada tutan bazı maddeler ve bir miktar sudan ibarettir. Saçı kesilen kişinin hiçbir acı hissetmemesinin nedenide yapıdır. Saç gövdesi 3 tabakadan oluşmaktadır.
 
 
Bu tabakaları kısaca şöyle özetleyebiliriz: Medulla, Korteks ve Kütikül. Medulla; en içte bulunur, sadece uzun ve kalın saçlarda vardır. Korteks; keratin liflerden oluşmuştur ve ortada yer alır, saç teline esneklik, sağlamlık ve renk veren katman kortekstir. Kütikül; en dışta bulunur, renksiz ve incedir, birbirinin üzerini 6- 10 kat bir birini sararak örten hücrelerden oluşur. Saç korteksini korumak görevini üstlenmiştir..
 
 
 
Saç Rengini ve Yapısını Neler Etkiler
 
 
 
Saçın farklı renk ve tonları melanin pigmentasyonunun bir sonucudur. Saçtaki melanin esas olarak saçın etrafındaki melanositler tarafından üretilir. Saç, yaşla birlikte grileşir. Ancak gerçek gri saçlar ileri yaşlara kadar ender görülür; sıklıkla gri saçlar adı verilenler, beyaz ve pigmentli saçın bir karışımıdır.
 
 
Grileşmenin erken aşamalarında ani bir pigmentasyon kaybı oluştuğu düşünülmekle beraber farklı ırklara mensup insanların saçlarının kesitsel görünümünde de farklılıklar olabilir. Beyaz ırktan insanların saç kesiti ovaldir ve kıvırcıklaşma eğilimi gösterir. Asyalı insanların yuvarlak ve düzdür. Afrika ve Karayipler’deki insanların saç kesiti yassıdır ve saç telleri birbirine dolaşıktır.
 
 
 
Saç Yaşam Döngüsü
 
 
 
Saç kökleri uzun bir gelişme dönemi ve bunu takip eden daha kısa bir dinlenme döneminden oluşan bir yaşam döngüsü içindedirler Dinlenme döneminin sonunda ise saç dökülür ve yerine aynı kökten başka bir saç büyümeye başlar. Böylelikle yeni bir döngü başlamış olur.
 
 
 
Saçın yaşam döngüsü 3 fazdan oluşur. Anajen (aktif büyüme), katejen (geçiş) ve telojen (dinlenme). Anajen faz, yaklaşık 3-6 yıl, katejen faz 2-3 hafta ve telojen faz da ortalama 3- 3,5 ay sürer. Kafa derisindeki binlerce farklı saç folikülü herhangi bir zamanda farklı aşamalarda bulunur.
 
 
Saç her ay ortalama 1 cm kadar olmak üzere 3-6 sene boyunca sürekli büyür ve sonra 2-3 hafta boyunca büyümeyi durdurur. Bu süreden sonra saç dökülmeye başlar ve Günde ortalama 80 ila 120 saç dökülmesi görülebilir.?
 
 

 

 

 
24 Haziran 2011 Cuma 20:31:29

Bize Sorun

 

Anket

Web sitemizi nasıl buldunuz ?


Web sitemizi nasıl buldunuz ?

309 Kez Oy kullanılmıştır.
Çok güzel % 54 168 Oy
İyi % 17 51 Oy
Kötü % 10 30 Oy
Çok kötü % 19 60 Oy